Vydal jsem se na cestu do srdce Moravské Amazonie, záhadného kouta Moravy a poslední opravdové divočiny. Moravská Amazonie se rozkládá od Hodonína podél Moravy až k jejímu soutoku s Dyjí, a odtud podél řeky až k Novomlýnským nádržím.

Místní pralesní lužní lesy a mokřady jsou považovány za jednu z nejcennějších lokalit z hlediska biodiverzity ve střední Evropě. Dokonce zde hnízdí i orel královský. Přírodní klenot spravovaný především Lesy České republiky ovšem dostává zabrat. Biologicky nejbohatší lesy u nás postupně mizí, po těžbě dřeva na některých místech zůstává oraniště plné invazních rostlin. Cílem cesty bylo Mahenovo jezero u Bulhar. Jedná se o slepé rameno řeky Dyje.

 

Jak se k Mahenovu jezeru dostanete?

V Bulharech přejdete most a vydáte se po místní komunikaci směrem mírně vpravo. Na další křižovatce se dejte vlevo a jezero budete mít přímo před nosem. Když pak opustíte hlavní cesty, otevřou se před vámi další stezky a pěšiny, které čekají na objevení. Tato místa nabízejí útočiště pro milovníky přírody. Roste zde i celá ohrožených rostlin.

Pokud se chcete vydat na rybářskou expedici ke slepým ramenům Dyje, s nadějí že ulovíte obrovského sumce nebo kapra, dle místních rybářů to není nemožné. :-). Údajně zde žijí kapitální kapři, kteří by vás mohli ohromit svou velikostí a zdatností. Vjezd autem je ke slepým ramenům Dyje zakázán.

Jestliže budete chtít v létě přespat v těchto místech, rozhodně používejte moskytiery, jinak nemáte šanci. Repelent proti komárům je naprostá samozřejmost. Nezapomeňte na vhodné oblečení a obuv. Buďte odvážní a připravte se na nezapomenutelné zážitky ve stínu lužních lesů.

052140.jpg
IMG_094726.jpg
IMG_120612.jpg
IMG_121854.jpg
IMG_0721.jpg
IMG_060423.jpg
  • Mapa místa: